Ayrshire Cattle 7. William Cowan Esq Trophy 8. Championship(A & M Connell Ltd, Perpetual Silver Trophy) 11. The James Orr Memorial Perpetual Memorial Trophy
Holstein Fresian Cattle 15. Aranthrue Trophy (D McNeil) 16. Miniature (J Hood) 18. The Stair Silver Cup (H Kennedy) 20. Championship(A J Wilson & Co Perpetual Silver Trophy
Interbreed Production/inspection 27. Five Gallons of oil (Campbell Fuel Oil) 28. Meadowbank Perpetual Trophy Alex Wilson Memorial Perpetual Trophy
Beef Breeds 35. Matt Gilliland Perpetual Trophy 40. Championship (Matthew Gilmour Boyd Perpetual Memorial Trophy)
Primestock 45. W P Tulloch (Butchers) Perpetual Trophy 47. The Bellgrove Trophy & 5 Gallons of oil Brogans 49. A Stalker Butcher Perpetual Trophy
Highland Cattle 59. The Auchenove Perpetual Trophy
Belted Galloway Cattle 62. James Lindsay Perpetual Memorial Trophy
Young Farmers Stockjudging(South Barr Perpetual Trophy)
Border Leicester Sheep 68. Robert H Chalmers Perpetual Trophy
Black Faced Sheep 73. Special Prize Sheep Shears (Katy Paton) 74. The Whitestanes Perpetual Trophy
Suffolk 82. Overgree Perpetual Rosebowl
Blue Headed Leicester Sheep 88. Special Prize from Fullwoodhead Dairy Supplies
Continental Sheep 93. Champion (Jimmy Jack Memorial)
Overall Sheep Champion 94. Drumbuie House Perpetual Trophy
Working Collie 96. Duncan Hood Cup
Best Dog In Show Jim Miller Memorial Perpetual Trophy
Clydesdale 100. The Janette Mitchell Perpetual Trophy
Reserve Champion of Champions 101. The George Kirkpatrick Memorial Trophy
Champion of Champions 102. The Park-Lea Perpetual Trophy
Poultry Section
Kings & Co - Show Champion Crawfield Cup - Best Soft Feather Eglinton Cup - Best Plymouth Rock Chalmerston Cup - Best Leghorn McCracken Cup - Best Hamburgh True Weld Cup - Best True Bantam Brownmuir Cup - Best Waterfowl C Tulloch Cup - Best Large Soft Feather The Annie Kirkpatrick Memorial Salver for most points
Ladies Industrial Section
The Archibald Trophy The Dumbuie house Trophy J A Garven Trophy Alison McIntyre Trophy Children's Perpetual Trophy The Jen Gilliland Perpetual Trophy
Horses
Pony Champion - J B Burt Royal London Trophy - Lead Reign Pierce Contract Trophy - Best Turned out Pony & Rider The Kelly Cup - The Best Child Pony Garven Cup - Veteran Pony The Lamont Sheild - The Family Pony
J & GP McConnell J & GP McConnell J & GP McConnell
Scott McGill Jessica McConnell J & GP McConnell J & GP McConnell
J & GP McConnell A Fitzimon J & GP McConnell
A J Wilson A J Wilson
J & J Scott J & C McKechnie Amy Scott
A Fitzimon
J & S Kinloch
Ayr YFC
Jim Taylor
McInnes and Heads McInnes and Heads
A McVey
Jim Taylor
McInnes & Heads
A McVey
A Sheperd
K Thomson
K Stewart
J & C McKechnie
A McVey
G McAdam G McAdam G McAdam C Kyle J J Webster D S Hibberd G McAdam J Houston E Louge
Mrs M Mitchell Mrs J Stirling Mrs M Mitchell Jean McIntyre Ruth Main Dalry WRI
C Burns C Burns C Burns Sophie Lamont S Luke M Lamont