CLASS TROPHY
HOLSTIEN FRESIAN CATTLE
15 The Aranthrue Trophy J & GP McConnell
17 Miniature Trophy Chloe Reid
19 The Stair Silver Cup – J Kennedy J & GP McConnell
21 Championship - A J Wilson & Co Perpetual Trophy J & GP McConnell
INTERBREED PRODUCTION/INSPECTION
29 Meadowbank Perpetual Trophy J & C McKechnie
Alex Wilson Memorial Perpetual Trophy J & GP McConnell
BEEF BREED
32 Crawfield Perpetual Trophy A & L Wilson
41 Championship – Matthew Gilmour Boyd
Perpetual Memorial Trophy A & L Wilson
PRIMESTOCK
45 Simpson Haulage Perpetual Trophy David Blair
48 The Bellgrove Trophy – The late T D Hood Esq David Blair
49 The McIIwraith Trophy David Blair
HIGHLAND CATTLE
60 The Auchennove Perpetual Trophy Glasgow City Council
BORDER LEICESTER
69 Robert H Chalmers Perpetual Trophy Duncan Whyte
BLACK FACED SHEEP
75 The Whitestanes Perpetual Trophy D Shedden
SUFFOLK SHEEP
83 Overgree Perpetual Rosebowl W Borthwick
CONTINENTAL SHEEP
101 Champion-Jimmy Jack Memorial Perpetual Trophy L Daff
BEST SHEEP IN SHOW
104 The Drumbuie House Perpetual Trophy W Borthwick
WORKING DOGS
106 Duncan Hood Trophy M Shepherd
Jim Miller Memorial Perpetual Trophy D Tulloch
109 Beith Ploughing Society Trophy M Burks & J Pettigrew
110 The Janette Mitchell Perpetual Trophy M Burks & J Pettigrew
RESERVE CHAMPION OF CHAMPIONS
111 The George Kirkpatick Memorial Trophy W Borthwick
CHAMPION OF CHAMPION
112 Jim Roberts Perpetual Trophy Glasgow City Council
M Auld
LADIES INDUSTRIAL SECTION
The Archibald Trophy Mrs M Mitchell
The Drumbuie House Trophy Mrs R Anderson
J.A. Garven Tophy Mrs M Mitchell
Alison McIntrye Trophy Mrs A Young
Children’s Perpetual Trophy Ashely McCutcheon
The Jen Gillan Perpetual Trophy Gateside S.W.I
HORSES
Best Child Pony – Kelly Cup N Reid
Family Pony - Lamont Cup A Mansouri
Best Turned Out Pony and Rider – Pierce Contract Trophy C Robin
Lead Reign – Royal Londom Trophy N Reid
Ridden Hunter Pony – Team Breen Cup G Laurie
Pony Champion – JB Burt G Laurie
HOLSTIEN FRESIAN CATTLE
15 The Aranthrue Trophy J & GP McConnell
17 Miniature Trophy Chloe Reid
19 The Stair Silver Cup – J Kennedy J & GP McConnell
21 Championship - A J Wilson & Co Perpetual Trophy J & GP McConnell
INTERBREED PRODUCTION/INSPECTION
29 Meadowbank Perpetual Trophy J & C McKechnie
Alex Wilson Memorial Perpetual Trophy J & GP McConnell
BEEF BREED
32 Crawfield Perpetual Trophy A & L Wilson
41 Championship – Matthew Gilmour Boyd
Perpetual Memorial Trophy A & L Wilson
PRIMESTOCK
45 Simpson Haulage Perpetual Trophy David Blair
48 The Bellgrove Trophy – The late T D Hood Esq David Blair
49 The McIIwraith Trophy David Blair
HIGHLAND CATTLE
60 The Auchennove Perpetual Trophy Glasgow City Council
BORDER LEICESTER
69 Robert H Chalmers Perpetual Trophy Duncan Whyte
BLACK FACED SHEEP
75 The Whitestanes Perpetual Trophy D Shedden
SUFFOLK SHEEP
83 Overgree Perpetual Rosebowl W Borthwick
CONTINENTAL SHEEP
101 Champion-Jimmy Jack Memorial Perpetual Trophy L Daff
BEST SHEEP IN SHOW
104 The Drumbuie House Perpetual Trophy W Borthwick
WORKING DOGS
106 Duncan Hood Trophy M Shepherd
Jim Miller Memorial Perpetual Trophy D Tulloch
109 Beith Ploughing Society Trophy M Burks & J Pettigrew
110 The Janette Mitchell Perpetual Trophy M Burks & J Pettigrew
RESERVE CHAMPION OF CHAMPIONS
111 The George Kirkpatick Memorial Trophy W Borthwick
CHAMPION OF CHAMPION
112 Jim Roberts Perpetual Trophy Glasgow City Council
M Auld
LADIES INDUSTRIAL SECTION
The Archibald Trophy Mrs M Mitchell
The Drumbuie House Trophy Mrs R Anderson
J.A. Garven Tophy Mrs M Mitchell
Alison McIntrye Trophy Mrs A Young
Children’s Perpetual Trophy Ashely McCutcheon
The Jen Gillan Perpetual Trophy Gateside S.W.I
HORSES
Best Child Pony – Kelly Cup N Reid
Family Pony - Lamont Cup A Mansouri
Best Turned Out Pony and Rider – Pierce Contract Trophy C Robin
Lead Reign – Royal Londom Trophy N Reid
Ridden Hunter Pony – Team Breen Cup G Laurie
Pony Champion – JB Burt G Laurie